 Rząd wprowadza nowe ograniczenia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Zaostrzeniu ulegają zasady przemieszczania się i kwarantanny. W sklepach wprowadza się obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych oraz limit osób robiących jednocześnie zakupy. Zamknięte zostały zakłady usługowe i hotele. Zakazem wstępu objęte zostały między innymi parki i bulwary.
Nad przestrzeganiem nowych zasad bezpieczeństwa czuwają między innymi strażnicy miejscy. Funkcjonariusze kontrolują tereny zielone szczególnie lubiane przez spacerowiczów i sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do aktualnych zakazów. Interweniują w przypadku zauważenia osób grupujących się. Za pośrednictwem systemów nagłaśniających z radiowozów informują o zachowaniu bezpiecznej odległości od siebie. Apelują też, aby wyjścia z domu ograniczyć do niezbędnego minimum.
Nowe ograniczenia dotyczą:
1. Przemieszczania się:
•
Obowiązek zachowania co najmniej 2 metrów odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego.
Zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne takich jak: parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne i zoologiczne czy ogródki jordanowskie.
Zakaz korzystania z rowerów miejskich.
Można wychodzić z domu na krótki spacer lub z psem. Nie zaleca się uprawiania sportu.
2. Sklepów, targowisk, placówek pocztowych i usługowych:
•
Limit osób przebywających w sklepie: maksymalnie 3 osoby na jedną kasę lub stanowisko do płacenia. Jeżeli jest 5 kas to w sklepie może przebywać maksymalnie 15 osób.
Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy. Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.
Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe.
Obowiązek robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach (od 2 kwietnia).
W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
W weekendy będą zamknięte wszystkie sklepy budowlane.
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
Zostaje zawieszone wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
3. Dodatkowych środków bezpieczeństwa w zakładach pracy:
•
Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.
Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
4. Osób w kwarantannie:
•
Izolacją objęci będą wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę domową.
Obowiązkowa aplikacja dla osób przebywających na kwarantannie.
5. Środków transportu:
•
Zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe” rozszerzona także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.
Ograniczenie ilości pasażerów nie dotyczy samochodów osobowych.
Wprowadzenie kolejnych obostrzeń podyktowane jest koniecznością zatrzymania transmisji wirusa. Reguluje je Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020 r. poz. 566).
|